Windows 10: Cooking Fever nincs a saját tartalmak között

Discus and support Cooking Fever nincs a saját tartalmak között in Windows 10 Gaming to solve the problem; Sziasztok! Windows10 proffesionált használok. Itt lehetőség van Microsoft fiók nélkül telepíteni alkalmazásokat az Microsoft Áruházból. Pár hónapja... Discussion in 'Windows 10 Gaming' started by N.Frici, Jul 20, 2019.

1. N.Frici Win User

Cooking Fever nincs a saját tartalmak között

Sziasztok!

Windows10 proffesionált használok.

Itt lehetőség van Microsoft fiók nélkül telepíteni alkalmazásokat az Microsoft Áruházból.

Pár hónapja MS fiók nélkül az MS Áruházból feltettem a Cokking Fever nevű játékot, amivel el-eljátszogattam.

A héten úgy gondoltam, hogy egy esetleges hardver meghibásodás miatt menjünk biztosra, csináltam egy MS fiókot, és összekötöttem vele a gépemet, illetve a Windows 10-es licenszemet.

Hamár (elméletben) felmerült a Windows 10 újratelepítése, gondoltam kiderítem, hogy a fenti játék esetében van-e valamilyen lehetőség a játékállás elmentésére/visszaállítására.

Keresgettem erről infót, és a Microsoft Community fórum egyik válaszában találtam is pár hasznos dolgot.

Ki akartam próbálni, de nem sikerült.

Egy korábbi válasz szerint, a telepített alkalmazásoknak a Microsoft Áruházon belül a kezdőlapon jobbra felül kattintva a "..."-ra majd a saját tartalmak-ra klikkleve meg kell hogy jelenjenek.

Az én esetemben sem az összes tartalom, sem a saját tartalmak között nem jelenik meg a fenti program.

(viszont kb. 3 hete láttam hogy amikor a játék frissült, megjelent itt a listában mint letöltésre váró elem.

Az MS Áruházban a játék mellé az van írva, hogy ez a termék már telepítve van.

Szeretném, ha a játékállásom megmaradna egy esetleges (tiszta) újratelepítés esetén.

Gondolom ez első lépés az lenne ha a játék megjelenne a saját alkalmazásaim között.

Mit kell tennem, hogy ez teljesüljön?

:)

N.Frici, Jul 20, 2019

2. Cooking Fever

1. Settings > Apps & Features

Look for Cooking Fever in the list

Click on Cooking Fever

Click on Advanced Options

Scroll Down > Reset the game

2. Look for the game in C:\Program Files\WindowsApps

Do you see other files in the game folder?

3. Press WinKey + R to open Run Box

Paste the following into the window then press Ok.

shell:appsfolder

Double click on the game and verify if the items and points are reinstated in the game.

Smittychat., Jul 20, 2019
  3. Cooking Fever

1. Uninstall the game

Settings > Apps & Features

Locate the Game > Select Uninstall

Reboot the computer

2. Launch Microsoft Store

Click the Ellipse (3 dots) next to your User Name

Select My Library

Locate the game > Click Install

Verify if your items have re-appeared

3. Report the game to Microsoft.

https://www.microsoft.com/en-us/p/cooking-fever...

Smittychat., Jul 20, 2019
  4. Cooking Fever nincs a saját tartalmak között

visa issues in game cooking fever

The gqme cooking fever is wesome-BUT WHEN I WISH TO BUY GEMS WITH VISA ALL TIME IS REJECTED even I got money

alina rang, Jul 20, 2019
Thema:

Cooking Fever nincs a saját tartalmak között

Loading...
  1. Cooking Fever nincs a saját tartalmak között - Similar Threads - Cooking Fever nincs

2. Exiting/Quitting Cooking Fever

in Windows 10 Gaming
    Exiting/Quitting Cooking Fever: Hi, I've looked all around for an EXIT GAME or QUIT GAME. To no avail, I've not found one. So basically I have to reboot my system to leave the game. Its a great game, fun, but to have to reboot always, not my way of exiting a game. Anyone know or have an answer? If not ill...
  3. Cooking fever

in Windows 10 Gaming
    Cooking fever: I lost all my data in the game which includes gems and coins which I have spent money on I contacted the Nordcurrent and they said that they have sent me gems and coins but I haven't received not one iota please help me...
  4. Apps such as Cooking Fever attempting to install against my will!

in Windows 10 Software and Apps
    Apps such as Cooking Fever attempting to install against my will!: Hello, Yesterday I installed Windows 10 Pro and have had this problem ever since. [img] This app Cooking Fever appears in my Start Menu. I try to uninstall it but after a few hours it reappears. Microsoft store brings this up and tries to install it desperately. I...
  5. Cooking Fever

in Windows 10 Gaming
    Cooking Fever: Hello I need help recovering my game back, Cooking Fever I was having problems with it so I uninstalled it and reinstalled it and it didn't link it together and it went back to level 0 and I was level 500 and invested so much money in this game , I'm also still Logged in...
  6. visa issues in game cooking fever

visa issues in game cooking fever: The gqme cooking fever is wesome-BUT WHEN I WISH TO BUY GEMS WITH VISA ALL TIME IS REJECTED even I got money https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/visa-issues-in-game-cooking-fever/95a2294b-3c10-4540-b811-7811cc18af48
  7. Cooke then a BLE smartwatch to a windows 1 PC

in Windows 10 Drivers and Hardware
    Cooke then a BLE smartwatch to a windows 1 PC: I have a Withings Steel HR Sport watch and im trying to pair it to my Pac so i can use the HR monitor on thr BKool cycling app, but when i try to add the device the pc cant find it. The apac has BLE capability, am i missing something?...
  8. My Cooking Fever game failed to load correctly.

in Windows 10 Gaming
    My Cooking Fever game failed to load correctly.: My Cooking Fever game lost all data after an error message that said the game failed to load correctly. Now, the game has reverted to its beginning default settings with none of my progress....
  9. RUNTIME BROKEN MY SYSTEM, RUNTIME CRIPLER, RUNTIME BROKER COOKS MOTHERBOARD WHO'S BRIGHT...

RUNTIME BROKEN MY SYSTEM, RUNTIME CRIPLER, RUNTIME BROKER COOKS MOTHERBOARD WHO'S BRIGHT...: I have put up with windows bug fixes and impromptu updates which are sometimes outside control. Like 20 before I ma meant to give a presentation to 60 top companies in south Asia who have all flown to Manila to see me and I from London to see them MS takes over win8 for a...