Windows 10: Mikrofon Airpods Windows 10?

Discus and support Mikrofon Airpods Windows 10? in Windows 10 Drivers and Hardware to solve the problem; Hello, everyone, i bought Apple AirPods Generation 2, which actually work perfectly on my mobile phone and on my PC (Windows 10). The only problem... Discussion in 'Windows 10 Drivers and Hardware' started by DomainHelper123, Aug 10, 2020.

  1. Mikrofon Airpods Windows 10?


    Hello, everyone,

    i bought Apple AirPods Generation 2, which actually work perfectly on my mobile phone and on my PC (Windows 10).

    The only problem I have is that I can use the AirPods as a microphone on my PC, but then both the headphones and the microphone quality is incredibly bad (sounds tinny or as bad as a hands-free car kit).

    I have now already read on the Internet that this is the case with many people and that nothing can be done about it.

    Does anyone perhaps still know a solution to the problem, that is:

    Does anyone know how I can use the Airpods under Windows 10 with good audio and microphone quality? (After all, on my cell phone I have both...)

    Thanks again!

    Many greetings

    Domian

    :)
     
    DomainHelper123, Aug 10, 2020
    #1
  2. Nikhar_K Win User

    AirPods paired but won't connect.

    Hi,



    Thank you for replying.



    I would suggest you to refer the steps mentioned below and see if that helps:



    1. Press Windows Logo key + X, and select
      Device Manager.
    2. Expand, Human Interface Devices.
    3. Look for AirPods Audio/Video Remote Control HID and
      AirPods Hands-Free Call Control HID, right click on each entry and select
      Properties.
    4. Go to the Power Management Tab, clear the checkbox for
      Allow the computer to turn off this device to save power.
    5. Also, repeat step 4 for Bluetooth Low Energy GATT compliant HID.
    6. Click on OK.


    Let us know how it goes.



    Regards,

    Nikhar Khare

    Microsoft Community - Moderator
     
    Nikhar_K, Aug 10, 2020
    #2
  3. Berglof Win User
    Airpods

    My airpods don't show up on the list under HID. None of my two set do.

    Best,

    Erik
     
    Berglof, Aug 10, 2020
    #3
  4. Berglof Win User

    Mikrofon Airpods Windows 10?

    Airpods

    My airpods don't show up on the list under HID. None of my two set do.

    Best,

    Erik

    I should have said thank you.
     
    Berglof, Aug 10, 2020
    #4
Thema:

Mikrofon Airpods Windows 10?

Loading...
  1. Mikrofon Airpods Windows 10? - Similar Threads - Mikrofon Airpods

  2. Jak zatrzymać mikrofon przed auto-regulowaniem swojej głośności?

    in Windows 10 Gaming
    Jak zatrzymać mikrofon przed auto-regulowaniem swojej głośności?: Czesc, mam taki problem że niewazne co zrobie, moj mikrofon reguluje swoja glosnosc. probowalem wchodzic w te rozwiazywanie problemow ale pisalo ze nic nie bylo problemem i tyle, niewiem co robie zle, w komunikacji juz klikalem zeby nic nie robilo, a w zaawanzowanych dla...
  3. Jak zatrzymać mikrofon przed auto-regulowaniem swojej głośności?

    in Windows 10 Software and Apps
    Jak zatrzymać mikrofon przed auto-regulowaniem swojej głośności?: Czesc, mam taki problem że niewazne co zrobie, moj mikrofon reguluje swoja glosnosc. probowalem wchodzic w te rozwiazywanie problemow ale pisalo ze nic nie bylo problemem i tyle, niewiem co robie zle, w komunikacji juz klikalem zeby nic nie robilo, a w zaawanzowanych dla...
  4. Jak zatrzymać mikrofon przed auto-regulowaniem swojej głośności?

    in Windows 10 Drivers and Hardware
    Jak zatrzymać mikrofon przed auto-regulowaniem swojej głośności?: Czesc, mam taki problem że niewazne co zrobie, moj mikrofon reguluje swoja glosnosc. probowalem wchodzic w te rozwiazywanie problemow ale pisalo ze nic nie bylo problemem i tyle, niewiem co robie zle, w komunikacji juz klikalem zeby nic nie robilo, a w zaawanzowanych dla...
  5. Mikrofon w słuchawkach

    in Windows 10 BSOD Crashes and Debugging
    Mikrofon w słuchawkach: Cześć mam problem z słuchawkami nie dziła mi w nich mikrofon jakieś 5 minut temu mi spadły ale słuchawki działają a mikrofon nie co zrobić ? https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/mikrofon-w-s%C5%82uchawkach/69b8883b-1ff9-499d-9dca-9c8126fef0d5
  6. Mikrofon w słuchawkach

    in Windows 10 Gaming
    Mikrofon w słuchawkach: Cześć mam problem z słuchawkami nie dziła mi w nich mikrofon jakieś 5 minut temu mi spadły ale słuchawki działają a mikrofon nie co zrobić ? https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/mikrofon-w-s%C5%82uchawkach/69b8883b-1ff9-499d-9dca-9c8126fef0d5
  7. Mikrofon w słuchawkach

    in Windows 10 Software and Apps
    Mikrofon w słuchawkach: Cześć mam problem z słuchawkami nie dziła mi w nich mikrofon jakieś 5 minut temu mi spadły ale słuchawki działają a mikrofon nie co zrobić ? https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/mikrofon-w-s%C5%82uchawkach/69b8883b-1ff9-499d-9dca-9c8126fef0d5
  8. mikrofon nie działa pomimo tego ,że jest wykrywalny i włączony.

    in Windows 10 Gaming
    mikrofon nie działa pomimo tego ,że jest wykrywalny i włączony.: Model headsetu to g533 wireless . Mikrofon jest widoczny jako działający w każdej aplikacji . Jedyne co słyszałem od mikrofonu to odsłuch w panelu sterowania. Nie działa odłuch w Discord oraz w ustawieniach....
  9. mikrofon nie działa pomimo tego ,że jest wykrywalny i włączony.

    in Windows 10 Software and Apps
    mikrofon nie działa pomimo tego ,że jest wykrywalny i włączony.: Model headsetu to g533 wireless . Mikrofon jest widoczny jako działający w każdej aplikacji . Jedyne co słyszałem od mikrofonu to odsłuch w panelu sterowania. Nie działa odłuch w Discord oraz w ustawieniach....
  10. mikrofon nie działa pomimo tego ,że jest wykrywalny i włączony.

    in Windows 10 Drivers and Hardware
    mikrofon nie działa pomimo tego ,że jest wykrywalny i włączony.: Model headsetu to g533 wireless . Mikrofon jest widoczny jako działający w każdej aplikacji . Jedyne co słyszałem od mikrofonu to odsłuch w panelu sterowania. Nie działa odłuch w Discord oraz w ustawieniach....